fbpx
Ara
Close this search box.

MİDE BALONU

Anasayfa » TIBBİ BÖLÜMLER » MİDE BALONU

Mide

Obezite tedavisinde cerrahi yaklaşımın dışında sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Obezite, son yıllarda gittikçe artan, sağlığı ciddi tehdit eden, sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Obezitenin alternatif tedavisi olarak günümüzde balon uygulaması söz konusudur. Balon koyma işlemi asla bir cerrahi operasyon değildir.
Endoskopik yöntemle, ağrısız, uyku halinde, yan etkisi minimum olan bir yöntemle, mide içine balon yerleştirilmesi işlemidir. Balon mideye endoskop yardımı ile konur, içi serumla doldurulur. Bundan dolayı midenin iç hacmi küçülmüş olur. Dolayısıyla midede sürekli bir tokluk hissi oluşturması zayıflamada ana prensiptir. Ancak çok fazla kilolu olan hastalarda belli oranda kilo verdikten sonra takılması önerilmektedir. Ortalama 6 ya da 9 ay gibi bir süre, mide içinde kalması istenir, bu süre sonunda balon çıkartılır.

Mide Balonu Nedir?

Günümüzde sıklıkla tercih edilen, risk içermeyen, obezite tedavisinde, cerrahi yaklaşımın dışında uygulanan bir yöntemdir. Bir diğer ismi ise Gastrik balondur. Bu işlem sırasında hastanın konforlu olması açısından hastaya anestezi verilerek endoskopik işlem gerçekleştirilir. Burada mantık midenin erken dolgunluğa ulaşması ile tokluk hissinin kısa sürede gerçekleşmesidir. Ancak geçici bir yöntemdir.

Mide Balonu Yaptıranlar

Balonun uygulanması sonrası hastanın beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi ve bu süreçte tokluk hissi yaşaması beklenir. Üç kap yeme alışkanlığı olan hasta, bir kap yemekle doygunluk hissi yaşar. Dolayısı ile 6 ay ile 1 yıl arasında ortalama 10 ile 25 kilo kadar kilo vermesini sağlayabilecek bir uygulamadır.

Kimlere Uygulanmalı

Mide balonu uygulaması öncelikle hastanın 18 yaşını doldurmuş olması ve 70 yaşından büyük olmaması gerekir. Ayrıca zayıflamak isteyip ancak mide operasyonu olmak istemeyen hastalara, kısa sürede zayıflamasını sağlayabilen bir alternatif metot olarak önerilmektedir.

Mide Balonu Kullanıcı Yorumları

Genellikle tercih edilme sebebi ise hiçbir risk içermemesidir.  En önemli yaklaşım ise, balonla birlikte diyet, egzersiz ve beslenme alışkanlığını kontrol altına almaktır. Sadece balon uygulaması sonrası egzersiz ve diyete uyulmadığı takdirde yeterli verim alınmayabilir. Bu tarz yaşam sitili yeni yaşam sitili olmalıdır.

Aşırı kilo kaynaklı gelişen hastalıklardan uzaklaşmak, ciddi anlamda sağlıklı kalmanın yolunu açmaktadır. Diyabet, KOAH, Kalp yetmezlikleri ve Üst solunum yolu enfeksiyonu olan hastalarda balon uygulanması bu riskleri azaltmaktadır. Fazla kilolardan kurtulmak aynı zamanda sağlığınızı geri almak anlamına gelir. Hem cerrahi bir yaklaşım olmaması hem de son derece sağlıklı olması ve risk oluşturmaması açısından tercih edilebilir uygulamalardan biridir.

Mide Balonu Taktırmak İsteyen Hastalar

Mide balonu taktırmak isteyen kilolu hastalar öncelikle bu konuda kendilerinin karar vermesi en doğru olandır. Balonu taktırmadan önce kendinize güvenmeniz son derece önemlidir.  Bu bir tedavi sürecidir. Öncelikle bu uygulamayı yaptıracağınız hekime güvenmeniz ve hekimi doğru seçmeniz son derece önemlidir. Hekiminizle süreci mutlaka konuşmalısınız. Balonu taktırdıktan sonra doktorun önerilerini hayata geçirdiğiniz durumda ciddi anlamda kilo vermeye başlayacak, hem fiziksel olarak olumlu değişikliği gözlemleyecek, hem de sağlığınızın geri geldiğini fark edeceksiniz.

Mide Balonu Nasıl Takılır?

Balonunun mideye yerleştirilmesi işlemi endoskopi denilen ışıklı bir kamera yardımı ile yapılır. İşlem öncesinde mideye girilerek hem yemek borusu hem de mide içerisinde balon konulmasını önleyecek bir durumun olup olmadığına bakılır. Midede herhangi bir özellik yok ise uygulamaya geçilir, bu sırada hastaya hafif anestezi verilerek işlem gerçekleştirilir. Hasta bu süre içinde hiçbir acı ve ağrı hissetmez. Yapılan işlemleri dahi hatırlamaz. Balon mideye yerleştirilir.  Yaklaşık olarak balonun mideye yerleştirme işlemi 10-15 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleşmektedir.

Birçok hastada bu yöntem oldukça etkili olmaktadır.  Bu konuda en doğru bilgi ilk muayene de takılabilecek durumda olup olmadığınızı öğrenmek ve bu konuda uygulamayı yapacak olan hekimden bilgi almaktır.

DETAYLI BİLGİ İÇİN UZMANLARIMIZLA İLETİŞİME GEÇ >>

TIBBİ BÖLÜMLER

Nasıl Yardımcı Olabiliriz.

0212 656 8600

PBX
info@ahastanesi.com