Göz tembelliği genellikle 4 yaş civarında oluşmaya başlar. Gözlerden birine giren ışığın miktarının azalması sonucu, o gözün görme kalitesi azalır, bu göz de zaten daha zayıf olan gözdür. Zaman içinde beyin, zayıf gözden gelen görüntüleri algılamamayı öğrenir ve sadece diğer gözden gelen görüntüyü dikkate alır.
Göz tembelliği neden olur? Göz tembelliği, görüşü etkileyen başka durumlardan da meydana gelebilir: Şaşılık (Strabismus): Göz kaslarında oluşan problemler sonucu gözlerin birbiriyle hizalanamaması durumudur. İleri miyop veya hipermetrop olanlar: Gözlerden birinin doğru şekilde odaklanamaması, daha güçlü olan gözün daha fazla çalışmasına ve diğerinin tembelleşmesine neden olmaktadır. Konjenital katarakt: Genellikle doğum sırasında gözlenen bir durum olarak çocuğun tek gözünde oluşan mat ve bulanık görüntü, diğer gözün daha fazla çalışmasına ve zorlanmasına neden olur.
Ambliyopi nasıl teşhis edilir? Göz tembelliğinin spesifik belirtileri yoktur, ancak çocuğun bu durumdan etkilenen gözü daha az net görmektedir. Ebeveynler, çocuğun uzağı daha net görebilmek için başını belli bir açıyla çevirdiğini farkedebilir. Çocuk sürekli şekilde tek gözünü kapatıp bakmaya veya gözlerini kısmaya meyillidir. Tedavi: Göz tembelliğinin tedavisi çoğunlukla kolaydır, ancak zaman alabilir. Eğer tedavi edilmezse net görüş kalıcı olarak riske atılmış olur. Ambliyopi 5-6 yaş civarında teşhis edilir. Altta yatan problemin doğru tespit edilmesi önemlidir – örneğin reçeteli gözlük camları odaklanamayan zayıf gözü destekleyerek düzeltebilir. Sağlam göz bir bantla veya yama ile bir süreliğine kapatılır ve zayıf gözün bu şekilde kuvvetlenmesi sağlanır. Çocuğunuzda göz tembelliği olduğundan şüpheleniyorsanız lütfen göz hekiminizden randevu alın.

Göz Hastalıkları Uzmanı

Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?